Camping Les Acacias au Bord du Lac är en camping i Bellerive-sur-Allier, Allier, belägen vid en flod/ en bäck. Campingen har platser med stängsel, med skugga, utan skugga och platser med lite skugga. Det finns möjlighet att hyra husbilar och lägenheter. På campingen finns en lekplats och ett sportområde.
Visa mera
På Camping Les Acacias au Bord du Lac gäller följande regler för husdjur:
- Hund(ar) tillåtna i lågsäsong (bundna)
- Hund(ar) tillåtna i högsäsong (bundna)
Campingen förfogar över en utomhusbassäng och ett knattebad. Det finns också en vattenrutschbana. I Camping Les Acacias au Bord du Lac är det tillåtet att åka forsränning/åka kajak/åka flotte.
Att laga sin egen mat är inte alltid nödvändigt, för på campingen finns en snackbar. På campingen kan du också köpa färskt bröd. Det är möjligt att komma ut på internet, därför att det finns en trådlöst internet-punkt