Go to main content

Château de Lacomté ****

Allmänna uppgifter
Riktpris 38:00 €

Camping Château de Lacomté är en camping i Carlucet, Lot. Denna terrasscamping och camping med sluttande terräng har platser med stängsel, med skugga, utan skugga och platser med lite skugga. Det finns möjlighet att hyra husbilar och bungalows. På campingen finns en ett sportområde.

Visa mera

På Château de Lacomté gäller följande regler för husdjur:
- Hund(ar) tillåtna i lågsäsong (bundna)
- Hund(ar) tillåtna i högsäsong (bundna)

För den sportige semestervandraren har campingen olika cykelleder. Vem vill inte efter en hård dag slappna av i ett beautycenter. Campingen förfogar över en utomhusbassäng.

Att laga sin egen mat är inte alltid nödvändigt, för på campingen finns en pizzeria och en restaurang (med stort urval). På campingen kan du också köpa färskt bröd. Det är möjligt att komma ut på internet, därför att det finns en trådlöst internet-punkt

8,1
Genomsnittlig värdering Titta på 17 värderingar

Detail information about this campsite

R. Goossens

Denna inspektör gör varje år ett besök på Château de Lacomté och inspekterar campingen för ca 200 faciliteter och för andra förekommande punkter. Inspektören är en medarbetare från ACSI och arbetar inte för campingen.

- Inspektör Fru R. Goossens
R. Goossens

Inspektör Fru R. Goossens

Ring denna inspektör

Ring +32(0)476352275

Genomsnittlig värdering: 8,1

Lägg till en värdering
Sanitära inrättningar
7,8
Personal
8,5
Pris-kvalitetsförhållande
7,9
Barnvänlighet
5,8
Underhållning
8,1
Sportfaciliteter
7,7
Bassäng
8,6
Mat och dryck
8,1
Omgivning
8,6

Gary Cook, på denna camping i juli 2018

9,0

Google Oversättning

Resesällskap: Par

Had a great week on this site, beginning of July. Great pool, with good sunbeds and parasol. Never had a problem finding a bed.

We had dinner in the restaurant a couple of times, the food was superb and good value.

The site owners, Stuart & Sheila were very friendly and helpful with advise and booking excursions for us.

Pinkfeebee, på denna camping i augusti 2017

7,5

Google Oversättning

Resesällskap: Par

Beautiful grounds and large pitches, combined with the fact that this is an adult only site, make this a very peaceful campsite. The showers and toilets are fine if a little dated (no toilet paper, which is disappointing for an English run site). Expensive in high season, so being asked for an extra to use the tennis court felt a bit unfair ( nobody used it while we were there). Friendly owners who are happy to recommend days out. Restaurant fine but food must be ordered in advance.

Aileen Cooper, på denna camping i augusti 2016

8,8

Google Oversättning

Resesällskap: Par

Beautiful peaceful site, amazing wildlife in the evenings. Food cooked by Sheila is fabulous. Pool always is wonderful. Showers and toilets always immaculate. Carlucet village nearby and always a delight to cycle to.

Phillips, på denna camping i juni 2015

7,8

Google Oversättning

Resesällskap: Seniorer

A superb site , more enjoyable by being adult only.Stewart ,family and staff were efficient and amenable at all times.Did not eat in restaurant but all reports were very positive.many happy hours spent at and in the great pool. Site in a good area to visit interesting sites in Quercy and Dordogne.Avery enjoyable stay which we hope to repeat.

Smith, på denna camping i juni 2015

7,2

Google Oversättning

Resesällskap: Par

Lovely area and pitches very good & private. Not good when damp as the facilities were extremely damp and only cold water for showers & washing up.

Sylvia, på denna camping i juli 2013

8,6

Google Oversättning

Resesällskap: Par

Prachtige camping, zeer ruim van opzet en heerlijk rustig. Dit komt vooral door de zeer ruime plaatsen en doordat kinderen niet welkom zijn op deze camping. Grootste deel van de kampeerders is Brits wat een andere sfeer geeft dan op een gemiddelde Franse camping, maar zeker niet slecht! De toiletten en douches zijn brandschoon en ook groot in aantal. De omgeving is schitterend.

David Briars, på denna camping i juli 2013

8,2

Google Oversättning

Resesällskap: Par

We booked this site at the NEC motorhome show in October last year, having spoken with Sheila & Stuart, the owners, (several times over the last few years of going to the show). It seemed to good to be true an Adult Only site in France and it was absolutely 'Fabulous' probably the best , certainly the most relaxing holiday we have ever had in 27 years of caravanning. A Great BIG thank you to Sheila, Stuart and all their superb staff who really went out of their way to make sure everything was just right. Fortunately it won't suit everybody otherwise it would be impossible to get a pitch. Whilst we were there we had the misfortune of witnessing on 2 seperate occasions newly arrived clients who spoke to the staff and owners with such dis-respect the likes of which I have never seen. If you don't like it, don't stay but don't take it out on the staff they all work exceptionally hard to make everyones holiday as pleasant as possible.
We cannot recommend Chateau de Lacomte HIGHLY enough.

neilmackie, på denna camping i juni 2013

8,6

Google Oversättning

Resesällskap: Par

Great stay 2 weeks. Booked 2 weeks for next year. No complaints. Quiet, dead relaxed, owners & staff put loads of effort in and are very helpful. Brill pool and well spaced site. Well chilled. Good food, makes bread so you have to order day prior. No children hear so good site. Owner always seems to be doing something for someone. Left our van there over winter. Seems to me there are a few moaning growners on here. This site should be top of list. All sites have rules for a reason. Excellent place.

Angela, på denna camping i september 2012

8,7

Google Oversättning

Resesällskap: Par

Third visit in three years. Great site for a very quiet and relaxing holiday. Many places of interest nearby.

David Lowe, på denna camping i juni 2012

7,5

Google Oversättning

Resesällskap: Seniorer

Stayed 2 wks at end of June '12, having pre-booked through Caravan Club. Excellent location, rather isolated. Quiet, lots of wildlife, peaceful. Site was clean and tidy throughout, including toilets and showers. Excellent swimming pool. Our pitch was generous in size, gently sloping, but some were much smaller and quite steep. Water,drainage & electric(10A) on all pitches, but drainage point didn't work well and was too high to drain into by gravity - pity! Washing machines (expensive) very poor for first week, suddenly replaced by two new ones just before club inspector arrived! Weekly quiz night good opportunity to meet people, but barbecue night had poor, overcooked food, quite expensive and live music much too loud. Minimal items available in 'shop' and morning bread/croissants were poor quality(frozen?). Biggest problem was the unpleasant, arrogant owner who was much more interested in taking customers' money than in giving good, friendly, service. Sadly will not return.

Allmänna uppgifter

Cirkapris 1
38:00 €
Öppningsperiod
01-05-2018 till 15-09-2018
Yta
12 ha
Höjdläge
300m
Antal ställplatser
86 (110 - 140m2)
Ställplatser för husbilar
4
Antal logiplatser
9

* Fett trycka faciliteter är inte inkluderade i övernattningspriset. För dessa måste man betala extra. (Detta innebär inte att de inte-fett tryckta faciliteterna är gratis!)

Populära faciliteter
  • Utomhuspool
    • yta:300 m2
  • Hund(-ar) högsäsong (i lina)
    • Max. antal:1
  • ACSI Club ID accepteras som identitetsbevis
  • Villavagnar
    • antal:4
Internet
  • WiFi-zon
    • wiFi-zon gratis
I receptionen
  • Reservering under högsäsong rekommenderas
  • Språk som talas i receptionen (under högsäsong)
    • språk:engelska | franska
Campingregler
    • Max. antal:1
  • Hund(-ar) lågsäsong (i lina)
    • Max. antal:1
  • Husvagn tillåten
  • Tält tillåtet
  • Extra tält tillåtet
  • Husbilar tillåtna
  • Dubbelaxlare tillåtna
  • Grillning tillåten
    • typ BBQ:kol | elektricitet | gas
  • Endast tillåtet för vuxna
Hundar
    • Max. antal:1
    • Max. antal:1
Sanitära faciliteter
  • Tvättfat: kallt vatten
  • Uppvärmd servicebyggnad
  • Individuella tvättkabiner: varmt vatten
  • Individuella tvättkabiner: kallt vatten
  • Sittoaletter
  • Latrintömning för kemiska toaletter
  • Duschar: varmt vatten
Mark och plantering
  • Platser med mycket skugga
  • Platser med lite skugga
  • Platser utan skugga
  • Markerade platser
  • Gräsmark
  • Camping med terrasser
  • Hård mark
  • Sluttande område
Tvätta, diska, koka
  • Diskhoar: varmt vatten
  • Diskhoar: kallt vatten
  • Tvättmaskin(er)
  • Tvätthoar: kallt vatten
  • Tvätthoar: varmt vatten
  • Torktumlare
  • Möjlighet att stryka
Äta, dricka och livsmedel
  • Färskt bröd finns tillgängligt på campingen
  • Livsmedel begränsat utbud
  • Restaurang (med brett urval)
  • Pizzeria
  • Måltider för avhämtning
  • Bar
  • Frysblocksinlämning
  • Is för kylning tillgänglig
Att hyra på eller vid campingen
  • Villavagnar
    • antal:4
  • Bungalows/stugor
    • antal:5
  • Kylskåp
Simma
  • Utomhuspool
    • yta:300 m2
  • Fält att sola på
Wellness
  • Skönhetscentrum
  • Massage
För barn
  • Samlingsrum
  • Inget animeringsprogram
Sport och lek
  • Bordtennisbord
  • Multisportplats
  • Tennis
  • Boulebana
Rekreation (vuxna)
  • Animeringsprogram: Vuxna (min. 2x per vecka - högsäsong)
    • språk:engelska | franska
    • period:12-05/15-09
  • Cykelturer som startar vid campingplatsen
    • tyngd:genomsnittligt
  • Markerade vandringsleder vid campingen
    • tyngd:genomsnittligt
  • Samlingsrum
  • (Pool) biljard
  • Teve
Campingens läge
  • Nära motorvägsavfart (< 10 km)
    • avstånd:8 km
  • Inköpsmöjligheter i omgivningen (< 10 km)
    • avstånd:9 km
För campare
  • Husbilar tillåtna
  • Speciella platser för husbilar
    • asfalterade platser för campingbilar
    • AcsiCampsite\Entity\Facility\Property:property:2000:140 m2
    • AcsiCampsite\Entity\Facility\Property:property:2001:4
  • Även lämplig för husbil > 8m och > 4000 kg
    • längd:13
Faciliteter vid campingplatsen
  • Vattenanslutning på/vid platsen (max. 15 m.)
  • Smutsvattensavlopp på/vid platsen (max. 15 m.)
  • Även lämplig för husvagnar > 5,5m, exklusive kopplingsstång
  • Elektrisk anslutning t.o.m. %s ampere möjlig
    • Max. ström:10 ampère
  • Euro-stoppkontakt (CEE) krävs
Diverse
  • Upplysta stigar och vägar
  • Bevakat område
  • Lugnt dag och natt
Address & Route

Vill du boka campingen Château de Lacomté eller få mera information? Det går bra med nedanstående uppgifter.

  • Château de Lacomté
    Lacomté
    46500 / Carlucet
    Frankrike

  • Ladda ned GPS-koordinater
    Select your navigation system:

    • TomTom (ov2)
    • Garmin (gpx)
    • CSV
  • Google routeplanner
    Coordinates:

    44°43'42"N 1°35'48"E
  • Observera! Sedan 13 juli 2015 är det förbjudet för många franska campingar att sätta upp egna vägvisningsskyltar. Det är lämpligt att använda GPS-koordinater för att hitta campingen.

  • Kontakt

Ta kontakt på

Visa på karta
Ladda
The weather on this campsite

Väderprognos

Tors

13 / 12

Fre

14 / 12

Lör

15 / 12

Sön

16 / 12

Mån

17 / 12

Tis

18 / 12

Ons

19 / 12

Max. 7.6° 5.4° 9.5° 11.1° 9.6° 11.7° 11.1°
Min. 4.3° 2.9° -0.7° 6.6° 5.3° 3.3° 5.2°
Regn 95% 5% 85% 85% 65% 25% 70%
Vindriktning ZO NV S S SV ZO ZO
Vindstyrka 2 2 2 2 2 3 2

Genomsnittlig temperatur

Klimat

Relativ fuktighet Totalt regn (mm) Soltimmar
Jan 84% 44 3
Feb 80% 35 5
Mar 70% 53 6
Apr 72% 110 6
Maj 72% 79 7
Jun 70% 66 8
Jul 72% 89 8
Aug 72% 62 8
Sep 76% 73 7
Okt 83% 65 5
Nov 88% 90 3
Dec 86% 64 3
Weeronline
Informationsansökan

ACSI Eurocampings skickar din informationsförfrågan till "Château de Lacomté".

Observera:; du skickar en informationsförfrågan. Du kan inte direkt göra en reservation med detta formulär. Du får direktkontakt med campingen och ACSI Eurocampings har inget inflytande på svaret.

1 Informationsansökan Vad vill du göra?
Ställa en fråga:
(på det språk där campingen ligger eller på engelska)
2 Dina uppgifter

3 Din förfrågan
På vilket språk vill du helst få ett svar? Observera; det är möjligt att campingen inte kan uppfylla denna begäran.