Camping KOAWA Le Relais du Campeur **
Allmänna uppgifter
Camping KOAWA Le Relais du Campeur är en camping i Rocamadour, Lot. Campingen har platser med stängsel, med skugga, utan skugga och platser med lite skugga.
This inspector visits Camping KOAWA Le Relais du Campeur every year and inspects the campsite based on more than 200 facilities and other points. The inspector is an employee of ACSI and not affiliated with the campsite.
Resesällskap: Yngre par
Gillade - Ideally situated for visiting Rocamadour.
Busy but big pitches, so no feeling of being cramped. Excellent toilets and showers. Easy stroll to various restaurants and the breathtaking view.
Källa: Ctoutvert
Resesällskap: Familj med barn, 4 – 12 år
Gillade - la propreté et la gentillesse du personnel d'entretien
Ogillade - Pas de réception, piscine fermée
Källa: Ctoutvert
Resesällskap: Par
Sanitair Tip Iets voorzien om handen te drogen
Personeel hebben we niet gezien maar toch 5 sterren want de betaalautomaat aan de ingang is zeer gebruiksvriendelijk.
Toffe plaats om van daaruit naar ROCAMADOUR te gaan
Camping propre, un peu trop de vis à vis. Pas de remboursement en cas d\'urgence de séjour. Obligation de partir avant 10h. Réception ouverte à partir de 11h.Piscine bien, mais manque un escalier pour y descendre et non chauffée. Manque de jeux pour les enfants. Préférez le séjour à la journée.
Resesällskap: Par
Très beau arrêt camping car ,mérite d\'être connu.tres propre.
Resesällskap: Seniorer
Personnel est extra et très present
Resesällskap: Par
Aangename verrassing, totaal nieuw sanitair in gebouw naast de receptie. Enige minpuntje, in de douches is er niets voorzien om je douchegel neer te zetten. Eenvoudige, rustige camping met zwembad, vlakbij alles wat je nodig hebt en niet ver van een prachtig uitzicht op Rocamadour. WIFI bereik is alleen aan de receptie, dat is wel spijtig.
Resesällskap: Seniorer
I agree with the sentiment of the other reviews - could be so much better with a bit of effort and investment. Pitches are ok and everything you need is available locally. However, sanitation is a big disappointment. The showers are inadequate in number and well past their best. Lots of annoying yapping dogs and flies when we visited, but can’t blame the owners for that. Ok for a couple of days. The swimming pool was closed until 1st July.
** Vi vet att bekvämligheter som är markerade med fetstil inte ingår i övernattningens pris och att det tillkommer extra avgifter för dem. Observera att vissa icke-fetmarkerade bekvämligheter också kan medföra extra kostnader.
Lör27 / 04 |
Sön28 / 04 |
Mån29 / 04 |
Tis30 / 04 |
Ons01 / 05 |
Tors02 / 05 |
Fre03 / 05 |
Max. | 17.6° | 17.2° | 15.8° | 17° | 14.1° | 14.2° | 15.7° |
Min. | 8.8° | 6.3° | 8.6° | 9.2° | 9.2° | 7.9° | 7.1° |
Regn | 100% | 5% | 90% | 80% | 90% | 95% | 90% |
Vindriktning | ZO | NV | NO | ZO | V | V | V |
Vindstyrka | 4 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Relativ fuktighet | Totalt regn (mm) | Soltimmar | |
Jan. | 85% | 55 | 3 |
Feb. | 80% | 55 | 4 |
Mars | 73% | 58 | 5 |
Apr. | 72% | 64 | 6 |
Maj | 73% | 73 | 7 |
Juni | 66% | 58 | 8 |
Juli | 66% | 41 | 9 |
Aug. | 68% | 47 | 8 |
Sep. | 70% | 48 | 7 |
Okt. | 78% | 52 | 5 |
Nov. | 84% | 49 | 3 |
Dec. | 86% | 56 | 3 |
Vill du boka Camping KOAWA Le Relais du Campeur eller få mera information? Det går bra med nedanstående uppgifter.
Nedan hittar du kontaktformuläret.
Din förfrågan skickas vidare till Camping KOAWA Le Relais du Campeur. All ytterligare korrespondens kommer att ske direkt mellan dig och campingen.
När du har fyllt i kontaktformuläret, får du ett e-postmeddelande med en bekräftelselänk. För att definitivt kunna göra din förfrågan, ber vi dig att klicka på länken.